Starlink rakibi Project Kuiper gecikiyor! Ne zaman kullanıma sunulacak?

Elon Musk ile birçok konuda karşı karşıya gelen Jeff Bezos, geçtiğimiz yıllarda uydu internet hizmeti olan Starlink’in rakibi Project Kuiper’i tanıttı. Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Amazon, birkaç yıldır iş alanını daha da genişletmek için çabalarını sürdürüyor. E-ticaret devinin uydu internet için ilk üretilen uyduları 2024’ün başında fırlatması gerekiyordu lakin Project Kuiper gecikme ile 2024’ün son çeyreğine ertelendiği doğrulanıyor. Peki Project Kuiper neden gecikiyor?

Project Kuiper 2024’ün son çeyreğine erteleniyor!

Project Kuiper 2019 yılında Starlink’e karşı Amazon tarafından planlandı ve şirkete göre ilk etapta 6 bin uydudan oluşan bir internet ağı kurulması planlandı. Lakin birçok sebepten dolayı Amazon 2024’ün ilk çeyreğine kadar projeyi geciktirmek zorunda kaldı. Proje, 2024’ün ilk çeyreğinde de tamalanamadı lakin şirket tarafından yeni bir tarih verildi. Şirket, dün paylaştığı blog gönderisinde Project Kuiper’in gecikmesini açıklıyor. Blogda 2025’e doğru uydu üretim ve dağıtım oranlarımızı artırmaya devam edeceğiz ve gelecek yıl müşterilere hizmet sunmaya başlama yolunda ilerliyoruz paylaşımını yaptı. Yani Project Kuiper 2025 yılında devreye girecek.

Amazon, gecikmenin neden olduğunu paylaşmadı. Lakin gecikme olmasaydı şirket, 2024 yılı içersinde ticari müşterilerine uydu internet hizmetini sunuyordu. Şirket gecikme sebep olan şeyi açıklamıyor. Lakin bazı kaynaklar gecikmenin lansman ortaklarından kaynaklanabileceğini söylüyor.

2022’de Amazon, Kuiper’in uydularını gönderebilmek için ULA, Arianespace ve Blue Origin’den yeni nesil roketleri kullanacağını duyurdu. Fakat her üç şirket de yeni nesil roketlerini uzaya göndermekte kendi güçlükleriyle karşılaştı. Project Kuiper gecikiyor olması aynı zamanda beta testlerinin başlama tarihininde geciktiği anlamına geliyor.

Peki siz Project Kuiper’in gecikmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir